Czym zajmuje się fizjoterapia kobieca?

Fizjoterapia kobieca to fizjoterapia uroginekologiczna. Dotyczy ona zwłaszcza kobiet, choć są to problemy dotyczące także mężczyzn. Ta dziedzina fizjoterapii zajmuje się sferą urogenitalną – problemami z nią związanymi, dysfunkcjami i związanym z tym obniżeniem komfortu.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest bardzo ważną dziedziną opieki dla kobiety. Fizjoterapeuta uroginekologiczny powinien towarzyszyć kobietom na różnych etapach jej życia: w okresie ciąży, połogu, przez pierwszy rok po porodzie i potem, w okresie około menopauzalnym, post menopauzalnym.

Kobiety narażone są szczególnie na wiele dysfunkcji w tym obszarze, które znacznie obniżają komfort życia. Jedną z nich jest np. nietrzymanie moczu – temat o którym wciąż mało się mówi, temat wstydliwy, intymny i delikatny.

Pamiętajmy, że im później zgłosimy się ze swoim problemem, tym bardziej maleje szansa na leczenie zachowawcze i uniknięcie czy odsunięcie znacząco w czasie potrzeby zrobienia zabiegu operacyjnego.

Inne dysfunkcje i problemy z którymi pracuje fizjoterapeuta uroginekologiczny to:

  • obniżenie przedniej ściany pochwy
  • obniżenie narządów miednicy
  • bóle w obrębie miednicy
  • terapia blizny po cięciu cesarskim, po porodzie naturalnym i innych zabiegach w obrębie miednicy
  • rozejście mięśni brzucha
  • problemy bólowe w okresie ciąży

Terapeuta uroginekologiczny opiekuje się kobietą także w okresie połogu i często w okresie pierwszego roku po porodzie, kiedy kobieta nie powinna wracać do pełnej aktywności fizycznej, a przejść świadomie i bezpiecznie przez ten czas i przygotować ciało na powrót do pełnej formy, do dawnej formy treningu.