Pierwsza wizyta

Droga Pacjentko

Cieszę się, że zdecydowałaś się na wizytę z fizjoterapii uroginekologicznej. Poniżej przeczytasz ważne informacje dotyczące pierwszej wizyty w moim gabinecie. Bardzo proszę, przeczytaj do końca.

Proszę potwierdź wizytę wcześniej zgodnie z instrukcją w smsie, który otrzymasz dwa dni wcześniej 😊

To ważna informacja dla mnie, że pamiętasz o wizycie 😊

Pamiętaj proszę, że bezpłatnie, możesz odwołać wizytę, do 24 godzin przed wizytą. Koszt nieodwołania lub odwołania na mniej niż 24 godziny wynosi 50zł. Pełna informacja poniżej w regulaminie gabinetu.

Pierwsza wizyta uroginekologiczna trwa ok 60 min.

Obejmuje obszerny wywiad i badanie fizjoterapeutyczne. W wywiadzie na pewno zapytam o różne rzeczy związane z Twoją intymną strefą.  Dla tego warto zastanowić się wstępnie nad odpowiedziami na pozornie proste pytania np.

  • Ile razy dziennie chodzisz do toalety robić siusiu
  • Ile wypijasz codziennie płynów i jakie
  • Czy podczas mikcji strumień moczu jest normalny, czy raczej często jest to kilka kropel, mały strumyczek
  • Czy strumień moczu jest prosty,  czy w lewo/prawo, a może rozpryskuje się
  • Czy masz zaparcia
  • Jaka jest konsystencja stolca
  • Czy masz hemoroidy
  • Czy masz jakieś dolegliwości bólowe
  • ……..

Jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie, z pewnością zapytam o współżycie, ewentualne dolegliwości bólowe, w jakich pozycjach występują, kiedy. To niezwykle istotne i ważne tematy.

Z pewnością zapytam o menstruacje, o ciążę, porody, dolegliwości bólowe, wypadki, złamania, Twoją aktywność fizyczną, nawyki itd.

Warto więc przed wizytą spojrzeć na siebie i zrobić małe podsumowanie.

Jak przebiega badanie?

W części dotyczącej badania, na pewno przyjrzę się Twojej postawie. Zrobimy kilka podstawowych testów fizjoterapeutycznych i ogólnie przeskanuję dotykiem kluczowe z mojej perspektywy miejsca w ciele.

Zależenie od problemu, z którym przychodzisz na wizycie korzystam z:

  • Badania funkcjonalnego powłok brzucha – badamy brzuch, aby zobaczyć czy jego mięśnie prawidłowo funkcjonują, mają prawidłowy ślizg, kurczą się, jak są napięte (bo czasem powierzchownie są za mocno napięte – naprawdę, nawet gdy Twój brzuszek wystaje). Badanie jest wykonywane palpacyjnie i za pomocą USG powłok brzucha.
  • Badania dna miednicy

Tak, to badanie, które wywołuje najwięcej emocji.

Jest to badanie fizjoterapeutyczne-ginekologiczne, wykonywane przez pochwowo, przez odbytowo zależnie od potrzeb. Dna miednicy nie da się inaczej zbadać. Wykonujemy to badanie na pierwszej lub kolejnych wizytach (czasem nie wykonujemy go w ogóle, jeśli np. nie ma takiej możliwości z powodu zbyt dużych dolegliwości bólowych, lęku, braku zgody pacjentki, akurat przebiegającej menstruacji).

Badanie dna miednicy jest badaniem palpacyjnym, odbywa się w leżeniu na plecach, nie na fotelu ginekologicznym, z nogami ugiętymi. Samo badanie odbywa się w komfortowych, intymnych warunkach i spokojnej atmosferze. Dla większego komfortu badania otrzymasz spódniczkę ginekologiczną.

Do pochwy terapeuta wprowadza 1 lub 2 palce, badamy aktywność dna miednicy, jaka jest siła mięśni, wytrzymałość, jak zachowują się w czasie kaszlu, badamy też struktury miednicy mięśniowo-powięziowe pod kątem bólowym.

Dodatkowo, jeśli zaistnieje taka potrzeba, wykonuje badanie wziernikiem ginekologicznym, aby móc ocenić czy, jest jakiekolwiek obniżenie narządów miednicy i czy muszę polecić Ci wizytę diagnostyczną w tym kierunku u lekarza-ostatecznie potwierdza to lekarz ginekolog.

W wielu przypadkach konieczne jest także wykonanie badania per rectum – odbywa się w leżeniu na brzuchu. Jest to również badanie palpacyjne – do odbytu wprowadzany jest jeden palec, za pomocą którego badamy struktury znajdujące się wewnątrz – kość guziczną, kość krzyżową, więzadła, guz kulszowy, mięśnie dna miednicy.

Jeśli jest taka potrzeba, wykonuję także badanie dna miednicy EMG – biofeedback z użyciem elektrody dopochwowej lub elektrod zewnętrznych na kroczu. To niezwykle pomocne urządzenie w diagnostyce i późniejszym treningu dna miednicy.

Badanie USG dna miednicy, pęcherza moczowego – odbywa się częściowo przez powłoki brzucha, a częściowo za pomocą sondy endovaginalnej. Oceniamy w ten sposób motorykę, czyli jak poruszają się Twoje mięśnie dna miednicy, Twoja cewka moczowa, zwieracz odbytu, jak motorycznie prezentuje się skurcz mięśni dna miednicy.

W razie potrzeby do wizyty można przygotować się w gabinecie. Przed wizytą dostępna jest łazienka z prysznicem, jednorazowe ręczniki (dobrze jest zabrać klapki pod prysznic) – ta opcja dotyczy tylko wizyty w gabinecie w Leśnicy.

Jeśli jesteś w ciąży, badanie będzie przebiegać inaczej, nie zawsze wykonujemy badanie waginalne, to zależnie od tygodnia ciąży i problemu, z jakim przychodzisz i wcześniejszego przebiegu Twojej ciąży.

WAŻNE!!!
  • Na wizytę zabierz, proszę ręcznik, który położymy na stół. Staram się zmniejszać produkcje niepotrzebnych śmieci. Rękawiczek do badania niczym nie zastąpimy, podkłady możemy.
  • Nie dotyczy Pań w ciaży-Pół godziny przed wizytą wypij ok. 300 ml wody – do pierwszego badania USG potrzebny jest pełny, ale nie przepełniony pęcherz (więc nie wypijaj z nadmiarem od razu całego litra!!!)
  • Jeśli dzień przed czy w dniu wizyty pojawi się menstruacja, nie musisz się tym przejmować – nie jest ona przeciwwskazaniem do badania. Jednak wszystko zależy od Twojego komfortu i badanie dna miednicy wykonamy wtedy na kolejnej wizycie. Jeśli jednak będziesz chciała przełożyć wizytę, a miesiączka pojawi się już w dniu wizyty, proszę tylko, pamiętaj o jej odwołaniu-to bardzo ważne. Zadzwoń, ustalimy nowy termin. Staraj się też, po prostu planować wizyty tak, żeby nie wypadały w spodziewanym terminie miesiączki. Szanujmy wzajemnie nasz czas i innych Pań, które mogłyby skorzystać z tej wizyty:)
  • Ubierz się wygodnie 😊

Proszę, jeśli znajdziesz kilka chwil, opisz w mailu, z jakim problemem przychodzisz na wizytę. To bardzo skraca wywiad i możemy więcej czasu w gabinecie poświęcić na samą diagnostykę. Możemy, również umówić się na zabranie wywiadu zdalnie. Daj znać.  Jeśli masz jakąś dokumentację, wyniki, badania związane z problemem, z którym przychodzisz, najlepiej podeślij zdjęcia wcześniej, będę mogła je przeanalizować i zaoszczędzić czas na wizycie dla Ciebie.

Jeśli masz pytania przed wizytą – napisz lub zadzwoń 😊

Pamiętaj, możesz odwołać wizytę za pomocą smsa lub zadzwonić na numer 608 28 38 70, możesz to zrobić także przez linka z sms przypominającego o wizycie. To bardzo, bardzo ważne, żeby to zrobić. Zazwyczaj ktoś inny czeka na termin. A Ty na pewno nie chcesz ponosić kosztów wizyty, która nie odbyła się.

Do zobaczenia:) 

Ania