Pierwsza wizyta

Droga Pacjentko

Cieszę się, że zdecydowałaś się na wizytę z fizjoterapii uroginekologicznej. Poniżej przeczytasz ważne informacje dotyczące pierwszej wizyty w moim gabinecie – bardzo proszę przeczytaj do końca.

Proszę potwierdź wizytę wcześniej zgodnie z instrukcją w smsie, który otrzymasz dwa dni wcześniej 😊

To ważna informacja dla mnie, że pamiętasz o wizycie 😊

Zapraszam 😊

 

Pierwsza wizyta trwa 60 min. Obejmuje obszerny wywiad i badanie fizjoterapeutyczne. W wywiadzie na pewno zapytam o różne rzeczy związane z Twoją intymną strefą.  Dla tego warto zastanowić się wstępnie nad odpowiedziami na pozornie proste pytania np.

 • ile razy dziennie chodzisz do toalety robić sisiu
 • ile wypijasz codziennie płynów i jakie
 • czy podczas mikcji strumień moczu jest normlany czy raczej często jest to kilka kropel, mały strumyczek
 • czy strumień moczu jest prosty,  czy w lewo/prawo, a może rozpryskuje się
 • czy masz zaparcia
 • jaka jest konsystencja stolca
 • czy masz hemoroidy
 • czy masz jakieś dolegliwości bólowe
 • ……..

Jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie z pewnością zapytam o współżycie, ewentualne dolegliwości bólowe, w jakich pozycjach, kiedy …. To niezwykle istotne i ważne tematy.

Z pewnością zapytam o menstruacje, o ciążę, porody, dolegliwości bólowe, wypadki, złamania, Twoją aktywność fizyczną, nawyki itd.

Warto więc przed wizytą spojrzeć na siebie i zrobić małe podsumowanie.

Jak przebiega badanie?

W części dotyczącej badania, na pewno przyjrzę się Twojej postawie. Zrobimy kilka podstawowych testów fizjoterapeutycznych i ogólnie przeskanuję dotykiem kluczowe z mojej perspektywy miejsca w ciele.

Zależenie od problemu z którym przychodzisz wykonuję:

 • Badanie funkcjonalne powłok brzucha – badamy brzuch, aby zobaczyć czy jego mięśnie prawidłowo funkcjonują, mają prawidłowy ślizg, kurczą się, jak są napięte (bo czasem powierzchownie są za mocno napięte – naprawdę, nawet gdy Twój brzuszek wystaje). Badanie jest wykonywane palpacyjnie i za pomocą USG powłok brzucha.
 • Badanie dna miednicy

Tak, to badanie, które wywołuje najwięcej emocji.

Jest to badanie fizjoterapeutyczne – ginekologiczne, wykonywane przez pochwowo, przez odbytowo zależnie od potrzeb. Dna miednicy nie da się inaczej zbadać. Wykonujemy to badanie na pierwszej lub kojelnych wizytach (czasem nie wykonujemy go w ogóle, jeśli np. nie ma takiej możliwości z powodu dolegliwości bólowych, lęku, braku zgody pacjentki, akurat przebiegającej menstruacji).

Badanie dna miednicy jest badaniem palpacyjnym, odbywa się w leżeniu na plecach, nie na fotelu ginekologicznym, z nogami ugiętymi. Samo badanie odbywa się w komfortowych, intymnych warunkach i spokojnej atmosferze. Dla większego komfortu badania otrzymasz spódniczkę ginekologiczną.

Do pochwy terapeuta wprowadza 1 lub 2 palce, badamy aktywność dna miednicy, jaka jest siła mięśni, wytrzymałość, jak zachowują się w czasie kaszlu, badamy też struktury miednicy mięśniowo-powięziowe pod kątem bólowym.

Dodatkowo, wykonuje badanie wziernikiem ginekologicznym, aby móc ocenić czy jest jakiekolwiek obniżenie narzadów miednicy i czy muszę polecić Ci wizyte diagnostyczna w tym kierunku u lekarza – ostatecznie potwierdza to lekarz ginekolog.

W wielu przypadkach konieczne jest także wykonanie badania per rectum – odbywa się w leżeniu na brzuchu. Jest to również badanie palpacyjne – do odbytu wprowadzany jest jeden palec, za pomocą którego badamy struktury znajdujące się wewnątrz – kość guziczną, kość krzyżową, więzadła, guz kulszowy, mięśnie dna miednicy.

Jeśli jest taka potrzeba, wykonuję także badanie dna miednicy EMG – biofeedback z użyciem elektrody dopochwowej lub elektrod zewnętrznych na kroczu. To niezwykle pomocne urządzenie w diagnostyce i późniejszym treningu dna miednicy.

Badanie USG dna miednicy, pęcherza moczowego – odbywa się częściwo przez powłoki brzucha, a częściwo za pomoca sondy endovaginalnej. Oceniamy w ten sposób motoryke, czyli jak poruszaja się Twoje mięśnie dna miednicy, Twoja cewka moczowa, zwieracz odbytu, jak motorycznie prezentuje się skurcz mięśni dna miednicy.

W razie potrzeby do wizyty można przygotować się w gabinecie. Przed wizytą dostępna jest łazienka z prysznicem, jednorazowe ręczniki (dobrze jest zabrać klapki pod prysznic) – ta opcja dotyczy tylko wizyty w gabinecie w Leśnicy.

WAŻNE!!!

 • Na wizytę zabierz proszę ręcznik, który położymy na stół – staram sie zmniejsać produkcje niepotrzebnych śmieci. Rękawiczek do badania niczym nie zatapimy , podkłady możemy.
 • Pół godziny przed wizytą wypij ok 300 ml wody – do części badania USG potrzebny jest pełny ale nie przepełniony pęcherz (więc nie wypijaj z nadmiarem od razu całego litra!!!)
 • Jeśli dzień przed, czy w dniu wizyty pojawi się menstruacja, nie musisz się tym przejmować – nie jest ona przeciwwskazaniem do badania. Jednak wszystko zależy od Twojego komfortu i możesz ze spokojem zadzwonić i przełożyć wizytę lub badanie dna miednicy wykonamy na kolejnej wizycie. Prosze tylko, jeśli chcesz przełożyć wizytę, pamiętaj o jej odwołaniu – to bardzo ważne. Szanujmy wzajemnie swój czas – nasz wzajemnie i innych Pań które mogłyby skorzystać z tej wizyty:)
 • ubierz się wygodnie 😊

Proszę, jeśli znajdziesz kilka chwil, opisz w mailu z jakim problemem przychodzisz na wizytę – to bardzo skraca wywiad i możemy wiecej czasu w gabinecie poświęcić na sama diagnstykę. Jeśli masz jakaś dokumentację, wyniki, badania związane z problemem, z którym przychodzisz – najlepiej podeślij zdjęcia wcześniej, będę mogła je przeanalizować i zaoszczędzić czas na wizycie dla Ciebie.

Jeśli masz pytania przed wizytą – napisz lub zadzwoń 😊

Pamietaj, możesz odwołać wizytę za pomoca smsa lub zadzwonić na numer 608 28 38 70, możesz to zrobić także przez linka z sms przypominajacego o wizycie. To bardzo, bardzo ważne, żeby to zrobić, gdyż zazwyczaj ktoś inny czeka na termin albo ja mogę zaplnaować ten czas w jakikolwiek inny sposób. 

Do zobaczenia:) 

Ania