Jak wygląda wizyta fizjoterapii uroginekologicznej
Droga Pacjentko
Cieszę się, że zdecydowałaś się na wizytę z fizjoterapii uroginekologicznej. Pewnie zastanawiasz się trochę, jak wygląda wizyta fizjoterapii uroginekologicznej. Poniżej przeczytasz ważne informacje, dotyczące pierwszej wizyty w moim gabinecie. Bardzo proszę, przeczytaj do końca.
Jeśli jesteś w ciąży, badanie będzie przebiegać inaczej. Nie zawsze wykonujemy badanie waginalne. To zależnie od tygodnia ciąży i problemu, z jakim przychodzisz i wcześniejszego przebiegu Twojej ciąży.
Proszę potwierdź wizytę wcześniej zgodnie z instrukcją w smsie, który otrzymasz dwa dni wcześniej 😊
To ważna informacja dla mnie, że pamiętasz o wizycie 😊
Pamiętaj, proszę, że bezpłatnie, możesz odwołać wizytę, do 24 godzin przed wizytą. Koszt nieodwołania lub odwołania na mniej niż 24 godziny wynosi 50zł. Pełna informacja znajduje się powyżej w regulaminie gabinetu.
Wizyta obejmuje obszerny wywiad i badanie fizjoterapeutyczne. W wywiadzie na pewno zapytam o różne rzeczy związane z Twoją intymną strefą. Dla tego warto zastanowić się wstępnie nad odpowiedziami na pozornie proste pytania np.
- Ile razy dziennie chodzisz do toalety robić siusiu
- Ile wypijasz codziennie płynów i jakie
- Czy podczas mikcji strumień moczu jest normalny, czy raczej często jest to kilka kropel, mały strumyczek
- Czy strumień moczu jest prosty, czy w lewo/prawo, a może rozpryskuje się
- Czy masz zaparcia
- Jaka jest konsystencja stolca
- Czy masz hemoroidy
- Czy masz jakieś dolegliwości bólowe
- ……..
Jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie, z pewnością zapytam o współżycie, ewentualne dolegliwości bólowe, w jakich pozycjach, kiedy. To niezwykle istotne i ważne tematy. Z pewnością zapytam o menstruacje, o ciążę, porody, dolegliwości bólowe, wypadki, złamania, Twoją aktywność fizyczną, nawyki itd.
Warto więc przed wizytą spojrzeć na siebie i zrobić małe podsumowanie.
Badanie ginekologiczne w fizjoterapii
To, co wykonamy w ramach badania podyktowane jest tym, co usłyszę od Ciebie w wywiadzie.
W części dotyczącej badania, na pewno przyjrzę się Twojej postawie. Zrobimy kilka podstawowych testów fizjoterapeutycznych i ogólnie przeskanuję dotykiem kluczowe z mojej perspektywy miejsca w ciele.
Zależenie od problemu, z którym przychodzisz, na wizycie korzystam z:
- Badania funkcjonalnego powłok brzucha – badamy brzuch, aby zobaczyć czy jego mięśnie prawidłowo funkcjonują. Obserwujemy prawidłowy ślizg, kurczliwość, jak są napięte (bo czasem powierzchownie są za mocno napięte – naprawdę, nawet gdy Twój brzuszek wystaje). Badanie jest wykonywane palpacyjnie i za pomocą USG powłok brzucha.
- Badania dna miednicy (per vagina albo per rectum lub oba badania)
Tak, to badanie, które wywołuje najwięcej emocji.
Jest to badanie fizjoterapeutyczne-ginekologiczne, wykonywane przez pochwowo, przez odbytowo zależnie od potrzeb. Dna miednicy nie da się inaczej zbadać. Wykonujemy to badanie na pierwszej lub kolejnych wizytach. Czasem nie wykonujemy go w ogóle, jeśli np. nie ma takiej możliwości z powodu dolegliwości bólowych, lęku, braku zgody pacjentki, akurat przebiegającej menstruacji.
Badanie dna miednicy jest badaniem palpacyjnym, odbywa się w leżeniu na plecach, nie na fotelu ginekologicznym, z nogami ugiętymi. Samo badanie odbywa się w komfortowych, intymnych warunkach i spokojnej atmosferze. Dla większego komfortu badania otrzymasz spódniczkę ginekologiczną.
Do pochwy terapeuta wprowadza 1 lub 2 palce. Badamy aktywność dna miednicy, jaka jest siła mięśni, wytrzymałość, jak zachowują się w czasie kaszlu. Badamy też struktury miednicy mięśniowo-powięziowe pod kątem bólowym.
Dodatkowo, jeśli zaistnieje taka potrzeba, wykonuje badanie wziernikiem ginekologicznym.POmaga to ocenić czy, jest jakiekolwiek obniżenie narządów miednicy. Być może muszę polecić Ci wizytę diagnostyczną w tym kierunku u lekarza-ostatecznie potwierdza to lekarz ginekolog.
W wielu przypadkach konieczne jest także wykonanie badania per rectum – odbywa się w leżeniu na brzuchu. Jest to również badanie palpacyjne. Do odbytu wprowadzany jest jeden palec, za pomocą którego badamy struktury znajdujące się wewnątrz. Badamy kość guziczną, kość krzyżową, więzadła, guz kulszowy, mięśnie dna miednicy.
Skuteczne badania w fizjoterapii: Analiza EMG i USG dna miednicy
Jeśli jest taka potrzeba, wykonuję także badanie dna miednicy EMG – biofeedback z użyciem elektrody dopochwowej lub elektrod zewnętrznych na kroczu. To niezwykle pomocne urządzenie w diagnostyce i późniejszym treningu dna miednicy.
Badanie USG dna miednicy, pęcherza moczowego – odbywa się częściowo przez powłoki brzucha, a częściowo za pomocą sondy endovaginalnej. Oceniamy w ten sposób motorykę, czyli jak poruszają się Twoje mięśnie dna miednicy. Oceniamy ruchomość cewki moczowej, zwieracza odbytu, jak motorycznie prezentuje się skurcz mięśni dna miednicy.
Dodatkowe informacje
W razie potrzeby do wizyty można przygotować się w gabinecie. Przed wizytą dostępna jest przyjemna, czysta łazienka z prysznicem, jednorazowe ręczniki (dobrze jest zabrać klapki pod prysznic). Ta opcja dotyczy tylko wizyty w gabinecie w Leśnicy.
Proszę, jeśli znajdziesz kilka chwil, opisz w mailu, z jakim problemem przychodzisz na wizytę. To bardzo skraca wywiad i możemy więcej czasu w gabinecie poświęcić na samą diagnostykę. Możemy, również umówić się na zabranie wywiadu zdalnie. Daj znać. Jeśli masz jakąś dokumentację, wyniki, badania związane z problemem, z którym przychodzisz, najlepiej podeślij zdjęcia wcześniej, będę mogła je przeanalizować i zaoszczędzić czas na wizycie dla Ciebie.
Jeśli masz pytania przed wizytą – napisz lub zadzwoń 😊
Pamiętaj, możesz odwołać wizytę za pomocą smsa lub zadzwonić na numer 608 28 38 70, możesz to zrobić także przez linka z sms przypominającego o wizycie. To bardzo, bardzo ważne, żeby to zrobić. Zazwyczaj ktoś inny czeka na termin. A Ty na pewno nie chcesz ponosić kosztów wizyty, która nie odbyła się.
Do zobaczenia:)
Ania
- Na wizytę zabierz, proszę ręcznik, który położymy na stół. Staram się zmniejszać produkcje niepotrzebnych śmieci. Rękawiczek do badania niczym nie zastąpimy, podkłady możemy.
- Pół godziny przed wizytą wypij ok. 300 ml wody – do pierwszego badania USG potrzebny jest pełny, ale nie przepełniony pęcherz (więc nie wypijaj z nadmiarem od razu całego litra!!!)
- Jeśli dzień przed czy w dniu wizyty pojawi się menstruacja, nie musisz się tym przejmować – nie jest ona przeciwwskazaniem do badania. Jednak wszystko zależy od Twojego komfortu i możesz ze spokojem zadzwonić i przełożyć wizytę lub badanie dna miednicy wykonamy na kolejnej wizycie. Proszę tylko, jeśli chcesz przełożyć wizytę, pamiętaj o jej odwołaniu-to bardzo ważne. Szanujmy wzajemnie nasz czas i innych Pań, które mogłyby skorzystać z tej wizyty:)
- Ubierz się wygodnie 😊