Nie dla pasów poporodowych!

You are currently viewing Nie dla pasów poporodowych!

Nie dla pasów poporodowych!

  • Czy nosząc pas „poporodowy” pomagamy sobie czy szkodzimy?
  • Czy pas jest w stanie zapewnić nam piękny, silny, mocny brzuch?
  • Czy pas poporodowy chroni nasz kręgosłup?

O pasy poporodowe najczęściej pytają kobiety, które mają planowane rozwiązanie ciąży przez ciecie cesarskie, obawiając się tego jak będą funkcjonować po operacji.

Ale też często pas postrzegany jest jako taki cudowny środek na ujędrnienie, wzmocnienie mięśni brzucha po ciąży. Ale muszę Was zmartwić – nic bardziej mylnego.

Tylko własną pracą, cierpliwą, świadomą, bezpieczną, bez przeciążeń i robienia setek niepotrzebnych brzuszków, możemy naprawdę mieć dobrze funkcjonujący, zdrowy, ładny brzuch oraz doskonałą postawę.

Wiecie o tym, że mamy swój naturalny pas podtrzymujący jamę brzucha – to najgłębiej położony mięsień brzucha, czyli mięsień poprzeczny brzucha. Zazwyczaj po ciąży i porodzie jest on mocno rozciągnięty i osłabiony. Jest on mięśniem posturalnym, a zatem nie ćwiczymy go żadnymi brzuszkami. Musimy pilnować jego napięcia cały czas. Tylko wtedy zacznie funkcjonować dobrze i spełniać swoje zadania m.in wypłaszczać nasz brzuszek w odcinku od pępka w dół. A to zazwyczaj bardzo problematyczny obszar po ciąży.

Mięsień ten – można powiedzieć – podciąga nasz pępek w kierunku głowy i do środka ciała. Ale nie chodzi tu o wciąganie brzucha na wdechu i nagle nie mamy czym oddychać. Nie, nie. Chodzi o umiejętność napięcia tego mięśnia w ten sposób świadomie. I robienie tego najwięcej razy ile się da w ciągu dnia, podczas zwykłych czynności. Do tego potrzebna jest też dobra postawa – bo postawa to podstawa dobrej, ładniej, zgrabnej sylwetki.

Jedną z przyczyn powiększania rozstępu kresy białej na brzuszku jest ciągle nadmierne zwiększanie ciśnienia śródbrzusznego. A wiecie co robi pas? No właśnie, zwiększa to ciśnienie, a ono naciska na narządy w miednicy, które z czasem zaczną się obniżać. I nie ma znaczenia jak urodziłaś dziecko – czy był to poród naturalny, czy cięcie cesarskie. Byłaś w ciąży, a to już obciąża dno miednicy. Poza tym jest ono po prostu delikatne i wymaga Twojej troski i uwagi.

Czy pasy wzmacniają mięśnie? Nie wzmacniają ich. Niestety osoby, które tak piszą, nie mają zielonego pojęcia o czym piszą. Coś, co podtrzymuje nasze mięśnie, nie ma jak ich wzmacniać. Pasy również nie chronią naszego kręgosłupa. Przecież to mięśnie brzucha, wydolne, dobrze napięte, chronią nasz kręgosłup. Pas osłabia nasze mięśnie brzucha, więc jak ma chronic nasz kręgosłup?

Także drogie Panie, nie dajcie wciskać sobie, że pasy to cudowny środek na piękny brzuch i wspaniałą formę po porodzie.

Bez własnego zaangażowania, cierpliwości, konsekwencji i pracy nie pomożemy naszemu ciału w powrocie do dobrej formy.

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim