Rozwiązanie ciąży drogą cięcia cesarskiego to temat szczególnie mi leżący na sercu. Sama doświadczyłam go aż 3 razy i wiem, że nie jest to droga na skróty. Ale jeśli wiesz jak sobie poradzić, zadbać o siebie od pierwszych godzin po cięciu cesarskim, to nie taki diabeł straszny….
Niestety, informacja w szpitalu od lekarzy czy położnych, o tym jak dbać o bliznę w czasie połogu, jak zachować się przez pierwsze godziny po cięciu, czego unikać, jak powinna przebiegać pierwsza pionizacja jest bardzo znikoma. Pacjentki w ponad połowie pozostawione są same sobie. Aż 50% kobiet doświadcza powikłań ze strony blizny pooperacyjnej i często są to powikłania odległe, po 3, 5, 8 latach od porodu.
Na blogu www.mamaginekolog.pl znajduje się bardzo ciekawy wpis o samym cięciu cesarskim – jak skomplikowany jest zabieg, na czym polega, jakie warstwy naszego ciała trzeba przeciąć, aby dostać się do ułożonego w środku malucha https://mamaginekolog.pl/cesarskie-ciecie-bez-tajemnic/ polecam:)
Ponieważ temat cięcia cesarskiego jest bardzo obszerny podzieliłam go na kilka części.
Dziś powiem Wam czym właściwie jest blizna, jak powstaje, jakie są etapy gojenia. Podpowiem co jest ważne w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy bezwzględnie zaleca się leżenie.
Co to jest blizna?
Blizna to nie tylko ta kreska, którą widzimy na swojej skórze – to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Podczas cięcia cesarskiego przecinana jest skóra, tkanka podskórna, powieź, macica. Mięśnie brzucha (między pępkiem a spojeniem łonowym) są rozciągane na boki – co oznacza, że trzeba rozerwać powieź, która jest między nimi. W miejscu rozerwania lekarze stosują szwy albo układają mięśnie odpowiednio blisko siebie i blizna powstaje sama (wewnątrz, nie widać jej na naszej skórze). Zszyta czy nie, to jednak jest to też blizna i przysparza nie mało kłopotów.
Blizna to naturalny proces gojenia się rany. W miejscu uszkodzenia skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą z licznymi włóknami kolagenu. Zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej i różni się od pozostałej skóry kolorem, strukturą, elastycznością, reakcją na promieniowanie słoneczne, elastycznością i wytrzymałością.
Jak przebiega gojenie się blizny?
W dużym skrócie blizna goi się w 3 fazach :
- Faza zapalna od 48 do 72 godzin
- Faza proliferacyjna 10-15 dni
- Faza remodelingu od 6 miesięcy do 2 lat
Proces odbudowy rozpoczyna się już w fazie zapalnej i proliferacyjnej. Trwa do pełnego zamknięcia rany czyli ok 2 miesięcy po porodzie. To wtedy kończy się połóg medyczny. Idziesz zazwyczaj na kontrolę i słyszysz „może już Pani robić wszystko”.
Ale czy na pewno?
Przecież tak naprawdę wchodzisz dopiero w 3 fazę gojenia rany, która będzie trwać do 2 lat. Szew na zewnątrz wygląda już elegancko, ale szwy wewnątrz goją się jeszcze dłużej o 1-2 miesiące. Poza tym, to teraz zaczyna się czas, kiedy fizjoterapia blizny powinna wejść pełną parą. Z pewnością to nie czas na powrót do biegania, siłowni czy robienia przemeblowania w domu. I tak wystarczy, że dźwigasz swoje maleństwo.
Zaburzenie tego całego procesu może prowadzić do opóźnienia gojenia, powstania rany przewlekłej, wytworzenia się blizny patologicznej, wytworzenia zrostów.