Pierwsze godziny po cięciu cesarskim będziesz oszołomiona, bo samo znieczulenie tak na Ciebie oddziałuje. Poza tym w kroplówkach będziesz dostawać leki przeciwbólowe. Pamiętam jak leżałam i chciałam poczytać książkę, a literki rozmazywały mi się przed oczami:) Chciałam czytać, bo mimo wszystko trudno mi było zasnąć, adrenalina zrobiła swoje zadanie.
Jeśli wszystko przebiegło bez kompilacji, po cięciu lądujesz najpierw na sali przejściowej, gdzie bacznie Cię obserwują, przynoszą Ci maluszka do piersi, a potem zawożą na salę pooperacyjną. To ile będziesz tu leżeć zależy od szpitala – czasem jest to 6 godzin, czasem 8, a bywa 12. Ja z niewiadomych przyczyn i mimo moich próśb leżałam po trzecim cięciu cesarskim aż 24 godziny. Cięcie było o 8 rano, a o 16 nie było już fizjoterapeuty i nikt nie chciał mi pomóc wstać. A rano i tak pionizowała mnie Pani położna….. ech zostawmy ten temat, bywa różnie, wiadomo.
Kiedy tak leżysz sobie pamiętaj o piciu wody. Najpierw malutkimi łyczkami, ale często. To pozwoli Ci na szybszą regenerację. Butelka musi być mała, bo musisz pić bez podnoszenia głowy. Miej drugą dużą i proś o uzupełnianie małej Panie położne. Pamiętaj, to szalenie ważne. Głowę chcemy podnieść spontanicznie. Sama złapałam się 2-3 razy na tym. Na szczęście nie doświadczyłam żadnych powikłań, ale wiele kobiet mówi o bardzo silnych bólach głowy. Możesz nią kręcić, obracać z policzka na policzek, ale nie podnosić. Znieczulenie do cięcia cesarskiego to wstrzyknięcie leku przeciwbólowego do płynu mózgowo-rdzeniowego. Czasem ból głowy może się pojawić jako konsekwencja samego znieczulenia, nawet jeśli pilnujesz niepodnoszenia głowy. Jeśli czujesz, że ból głowy się pojawia, możesz pomóc sobie delikatnym masażem obejmując dłońmi głowę i wykonując delikatne koliste ruchy masując bolący obszar.
Powoli będzie Ci wracać czucie. I teraz uwaga – jeśli nie ma przeciwwskazań, a o tych powie Ci lekarz, który przychodzi sprawdzić jak obkurcza się macica – zacznij ruszać nogami, zacznij wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe.
Oto króciutki instruktarz dla Ciebie – naucz się tych ćwiczeń przed porodem.
A co z raną pooperacyjną?
W tym czasie z blizną nie robimy jeszcze nic. Mamy założony opatrunek, panie położne i lekarz będą sprawdzać w tym czasie kilkukrotnie jak obkurcza się macica i jak wygląda szew.
Pora wstać….
Zapraszam do przeczytania pozostałych części z cyklu „wokół cięcia cesarskiego”