You are currently viewing Blizna po cięciu cesarskim

Blizna po cięciu cesarskim

Mobilizacja blizny 

O tym, że z blizną trzeba pracować, jak się goi oraz jak postępować z nią w pierwszych najwcześniejszych dobach pisałam w poprzednich odcinkach „Wokół cięcia cesarskiego”.

Jak mogę ćwiczyć po cięciu cesarskim?

Jednym z elementów pełnej pracy z blizną po cięciu cesarskim są ćwiczenia. Oczywiście najważniejsza jest mobilizacja ręczna, w gabinecie u fizjoterapeuty uroginekologicznego albo u fizjoterapeuty, który pracuje z bliznami. Opracuje Twoja bliznę oraz nauczy Cię jak samodzielnie pracować z nią w domu i jakich maści używać.

Około 3 tygodni po cięciu, możesz spokojnie zacząć wykonywać delikatne ćwiczenia. To są ćwiczenia „celowane w obszar blizny”. Maja za zadanie wprowadzić w tym obszarze ślizg tkanek, delikatnie porozciągać obszar podbrzusza, pleców, pachwin, bioder. Poprawią ukrwienie – odżywią i natlenią obszar blizny. Pomogą także utrzymać efekt ręcznej mobilizacji.

Zapraszam Cię do ćwiczeń

Przygotowałam dla Ciebie pełny pierwszy zestaw ćwiczeń. Zacznij delikatnie, nie szarp, nie ciągnij na siłę. Używaj poduszek, klocków do jogi, kocy żeby podeprzeć części ciała. Oddychaj i pozwól podziałać grawitacji.

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim