Maści, kremy, plastry na blizny…

Jak szybko możemy smarować bliznę?

Blizna bliźnie nierówna. Maści, oliwek, preparatów, plastrów na rynku dostępnych jest bardzo wiele.

Ale co wybrać?

Jak szybko zacząć stosować?

Maści zaczynamy stosować po całkowitym wygojeniu blizny, gdy nie ma żadnych strupków mikrootworów, nierozpuszczonych szwów – zazwyczaj po 3-4 tygodniach. Jednak maści z silikonem można stosować dużo szybciej  bo już zaraz po zdjęciu szwów.

Jak goi się blizna?

Blizny goja się w 3 fazach

1-5 dni

Aktywacja stanu zapalnego i uruchomienie kaskady krzepnięcia  – powstaje skrzep zaczynają, działać komórki układu odpornościowego usuwając bakterie oraz makrofagi usuwające obumarłe komórki. To bardzo ważny etap gojenia i ma ogromny wpływ na to jak będzie wyglądać Twoja blizna. Bardzo ważne, aby w tym okresie nie dopuścić do żadnych przeciążeń w rejonie blizny – co jest trudne po cieciu cesarskim bowiem musimy zająć się swoim maleńkim dzieckiem. Dlatego warto jeszcze przed porodem nauczyć się pewnych zasad poruszania, wstawania, brania malucha na ręce, noszenia etc.

 Do 14 dnia

Faza proliferacji, w której fibroblasty ulegają modyfikacji (do miofibroblastów)  i mogą produkować białko kurczliwe, które umożliwia zawężenie brzegów rany przez jej obkurczanie. Miofibroblasty produkują, także kolagen typu III odbudowując ubytek w skórze. Nie ma możliwości odtworzenia przypadkowej sieci kolagenu takiej jak w zdrowej tkance. W bliźnie włókna kolagenu są ułożone równolegle, przez co ma ona zmniejszoną elastyczność

Ostatnia faza – przebudowy trwa do 2 lat

Kolagen typu III jest powoli zastępowany przez kolagen I. Rośnie wytrzymałość blizny (maksymalnie do 80%) i będzie tracić czerwone zabarwienie (zanik naczyń krwionośnych). Miofibroblasty powoli obumierają ale jeśli ten proces zostanie zaburzony, to mogą powstać bliznowce.

Co to znaczy, że blizna jest zaburzona?

Blizna przerostowa – jest tkanką bliznowatą, która rozrasta się w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry i nie rozrasta się dookoła. Jest gruba, czerwona i wystaje ponad powierzchnię otaczającej skóry

Bliznowce (keloidy) rozrastają się niekontrolowanie poza granice rany

Bliznowcom i bliznom przerostowym towarzyszą dolegliwości – pieczenia, swędzenie, silne zaczerwienienie czasem ból, uczucie napięcia, zaburzenia ruchomości.

Maści z silikonem 

Maści z silikonem:

– powodują wzrost temperatury skóry o 1.7 stopnia, co wpływa na podniesienie procesu kolagenazy (niszczenie kolagenu). Może to zapobiec przerostowi blizny.

– silikon tworzy na powierzchni skóry cieniutką, przezroczystą warstwę, chroniąc ją przed nadmiernym parowaniem

Maści z silikonem możemy stosować na młodych, świeżych bliznach, ale przyniosą one efekty także na bliznach kilkuletnich.

Pamiętajmy jednak, że stosowanie maści wymaga ogromnej dyscypliny i konsekwencji i umiejętnego ich stosowania, bo samo posmarowanie blizny nic nie wnosi.

Bliznasil

Sutricon

Silaurum

Raniseptol

Blizan

Kelo-cote

Scagel

Epicyn

Maści z heparyna

Maści z heparyna:

– działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie,

– działają antyproliferacyjnie – hamuje patologiczny rozrost tkanki łącznej

– rozluźniają strukturę kolagenu

– nawadniają tkankę

Cepan

Contratubex

Inne preparaty do pielęgnacji blizny.

Do wyboru mamy także kremy zawierające masę perłową (Noscar), które mają działanie wygładzające, rozjaśniające.

Kremy z dużą ilością kwasu hialuronowego są doskonałym pomysłem do wykonywania masażu, mobilizacji blizny,a także całego pociążowego brzucha.  Moim ostatnim odkryciem jest Masło do ciała DuoLife CollagenBeauty Care  w, którym mamy połączenie  trzech form kwasu hialuronowego. Ta innowacyjna forma  kwasu hialuronowego, ma silne  właściwości pochłaniające wodę i może działać jako miejscowy „wypełniacz skóry”, przyczyniając się do zwiększenia jej sprężystości i elastyczności. Krem zawiera kompozycje aż trzech maseł – shea, kakaowego i mango, tworzących na skórze okluzyjną warstwę ochronną. Ponadto betainy i mocznik gwarantują utrzymanie odpowiedniego bilansu wodnego.