You are currently viewing Kinesiotaping po porodzie

Kinesiotaping po porodzie

Kilka informacji o kinesiotapingu

Podstawowymi funkcjami  fizjologicznymi  kinesiotapingu są:

– redukcja bólu (lub nadwrażliwości czuciowej) w skórze i mięśniach,

– korygowanie pozycji stawu i działania mięśni,

– redukcja obrzęków limfatycznych.

Taśmy do kinesiotapingu maja rozciągliwość do 40% długości początkowej. Grubością i elastycznością przypominają  skórę. Klej po wierzchniej stronie jest aktywowany przez ciepło i jest hypoalergiczny – bezpieczny w czasie ciąży i połogu.

Kinesiotaping podczas połogu

W tym materiale przedstawię Wam zalety stosowania kinesiotapingu w połogu i ogólnie po porodzie. Wiem, że pacjentki lubią ten sposób terapii, chwalą sobie działanie kinesiotapingu.

Po pierwsze nawał pokarmu

Podczas nawału pokarmu dochodzi do napięcia struktur mięśniowo-powięziowych piersi i do drażnienia receptorów układu nerwowego.

W tym wypadku kinesiotaping pozwala uwolnić przestrzeń pomiędzy skórą a powięzią co jest konieczne od usunięcia nawału mlecznego. Plastry pomagają odblokować kanaliki mlekowe i jesteśmy w stanie zmniejszyć wtedy dyskomfort związany z bólem.

Po drugie brzuch po ciąży

Wiadomo – rozciągnięta skóra, powięź, mięśnie potrzebują regeneracji i wsparcia. Zadbania.

Kinesiotaping w tym wypadku:

– wspomaga proces regeneracji skóry i  poprawia krążenie w obszarze brzucha

– poprawia krążenie w obrębie blizny po cięciu cesarskim i pomaga utrzymać efekt jej uniesienia, odklejenia od warstw głębszych (po zdjęciu szwów)

– wspomaga terapię rozejścia mięśni brzucha

– we wczesnym połogu pomaga obkurczyć kresę białą, zapobiega dalszemu jej osłabieniu i przeciążeniu

Po trzecie profilaktyka bóli lędźwiowo-krzyżowych

Osłabiony brzuch po ciąży i noszenie malucha oraz wykonywanie wielu innych obowiązków po porodzie to niestety mieszanka wybuchowa. Terapię dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i stawów krzyżowo biodrowych także możemy wspomóc kinesiotapingiem. Możemy okleić i brzuch i okolice biodrowo-lędźwiową  a nawet pośladek dla wyrównania napięć i minimalizacji bólu.

We wczesnym połogu możemy także za pomocą kinesiotapingu wspomóc procesy obkurczania macicy. 

Podsumowując 

Jest wiele aplikacji, które możemy zastosować w połogu. Na pewno kinesiotaping jest warty uwagi i stosowania. Jednak pamiętajcie, że zawsze jest wspomaganiem terapii, przedłużeniem uzyskanych efektów w terapii. Samo oklejanie bez terapii nic nie wyniesie, a w każdym razie niewiele. W połączeniu z terapią zaś daje doskonałe efekty.

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim