Czym zajmuje się fizjoterapia kobieca?

You are currently viewing Czym zajmuje się fizjoterapia kobieca?
Close up of osteopath doing manipulative abdomen massage on female patient.

Czym zajmuje się fizjoterapia kobieca?

Fizjoterapia kobieca to fizjoterapia uroginekologiczna. Dotyczy ona zwłaszcza kobiet, choć są to problemy dotyczące także mężczyzn. Ta dziedzina fizjoterapii zajmuje się sferą urogenitalną – problemami z nią związanymi, dysfunkcjami i związanym z tym obniżeniem komfortu.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest bardzo ważną dziedziną opieki dla kobiety. Fizjoterapeuta uroginekologiczny powinien towarzyszyć kobietom na różnych etapach jej życia: w okresie ciąży, połogu, przez pierwszy rok po porodzie i potem, w okresie około menopauzalnym, post menopauzalnym.

Kobiety narażone są szczególnie na wiele dysfunkcji w tym obszarze, które znacznie obniżają komfort życia. Jedną z nich jest np. nietrzymanie moczu – temat o którym wciąż mało się mówi, temat wstydliwy, intymny i delikatny.

Pamiętajmy, że im później zgłosimy się ze swoim problemem, tym bardziej maleje szansa na leczenie zachowawcze i uniknięcie czy odsunięcie znacząco w czasie potrzeby zrobienia zabiegu operacyjnego.

Inne dysfunkcje i problemy z którymi pracuje fizjoterapeuta uroginekologiczny to:

  • obniżenie przedniej ściany pochwy
  • obniżenie narządów miednicy
  • bóle w obrębie miednicy
  • terapia blizny po cięciu cesarskim, po porodzie naturalnym i innych zabiegach w obrębie miednicy
  • rozejście mięśni brzucha
  • problemy bólowe w okresie ciąży

Terapeuta uroginekologiczny opiekuje się kobietą także w okresie połogu i często w okresie pierwszego roku po porodzie, kiedy kobieta nie powinna wracać do pełnej aktywności fizycznej, a przejść świadomie i bezpiecznie przez ten czas i przygotować ciało na powrót do pełnej formy, do dawnej formy treningu. 

 

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim