Terapia czaszkowo – krzyżowa

You are currently viewing Terapia czaszkowo – krzyżowa

Terapia czaszkowo – krzyżowa

Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa? 

To praca z układem cranio – sacralnym czyli czaszkowo krzyżowym. Systemów w ciele jest wiele i ten jest jednym z nich, choć stosunkowo niedawno został odkryty.
 
Mózg otoczony jest membranami czyli oponami. A układ czaszkowo-krzyżowo jest właśnie takim hydraulicznym systemem zbudowanym z opony twardej która otacza nasz mózg i rdzeń kręgowy. W układzie tym produkowany jest płyn mózgowo-rdzeniowy .Stwarza on naszemu układowi nerwowemu środowisko do rozwoju i dobrego funkcjonowania. Cykl produkcji płynu i  jego wchłaniania powoduje cały czas, rytmiczne zmiany w układzie. Wskutek czego cały układ ulega pewnemu rozszerzeniu się i kurczeniu.
 
Czasem z jakiegoś powodu ciało nie jest w stanie dostosować się do tych zmian ciśnienia. Wtedy, mówiąc bardzo skrótowo może stać się to przyczyną różnych dysfunkcji.
 
Dziś na podstawie nadań naukowych, wiemy już ,że szwy na naszej czaszce są ruchome (nie jak kiedyś sądzono tylko u dzieci). Ten fakt wraz z wiedzą o układzie w którym krąży płyn mózgowo-rdzeniowy został zintegrowany w pełny model terapii czaszkowo-krzyżowej zawierający techniki dla oceny i leczenia membran opony twardej.
 
Terapia craniosacralna, jest niezwykle delikatna, kompletnie nieinwazyjna ,wykorzystuje nacisk dosłownie
5g w kontakcie z ciałem pacjenta. Dlatego może być stosowana u osób w każdym wieku.
 
Terapia craniosacralna wpływa na poprawę procesów fizjologicznych i można powiedzieć że uruchamia mechanizmy samo uzdrawiania czyli stwarza warunki w ciele do zdrowienia.
 
W naszym ciele , wskutek różnych zaburzeń- urazów fizycznych, emocjonalnych, stanów zapalnych, zaburzeń czynności tkanek dochodzi do ograniczenia ruchomości tkanek, ich elastyczności, podatności, giętkości. Takie procesy zaburzają przepływ płynów w ciele a to staje się przyczyną powstawania różnych dolegliwości, patologii. Terapia craniosacralna delikatnie znosi ograniczenia ruchomości tkanek, poprawia ich elastyczność, giętkość wpływając tym samym na optymalizację przepływu płynów w ciele.
 

W jakich dolegliwościach stosujemy terapię? 

W terapii pracujemy na układem craniosacralnym więc, wpływamy na funkcje innych układów – układu nerwowego, powięziowego, mięśniowego, pokarmowego, limfatycznego, oddechowego, moczowo – płciowego, endokrynologicznego. Zatem spektrum dolegliwości na, które terapię ma szansę wpłynąć jest bardzo szeroka.

👉 dolegliwości obszaru przepony moczowo płciowej
👉 różne zaburzenia menstruacji w tym problemy bólowe
👉 wycięcie wyrostka robaczkowego i inne operacje w obrębie miednicy i brzucha
👉 jako przygotowanie do operacji a także przywracanie równowagi po operacjach także po laparoskopii
👉 w endometriozie
👉 w ciąży i okołoporodowo
👉 przy chronicznych infekcjach układu moczowego
👉 problemy bólowe kręgosłupa, stawów krzyżowo – biodrowych, bóle w dole pleców, rwa kulszowa
👉 różnorakie problemy w narządach w tym problemy z wątroba z trawieniem, jelito drażliwe
👉 w problemach z układem oddechowym, w problemach z oddechem, w astmie oskrzelowej
👉 jako pomoc w torowaniu prawidłowych wzorców oddechowych
👉 problemy z szyją , barkami
👉 dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych (problemy z mówieniem, żuciem, głosem, wymową, jako wspomaganie terapii logopedycznej)
👉 po procedurach stomatologicznych (aparaty na zęby, ekstrakcje)
👉 bóle głowy, problemy z zatokami, problemy ze wzrokiem
👉 zaburzenia koncentracji , problemy z pamięcią krótkotrwałą
 
 
 

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim