Co to znaczy przygotować się do porodu?

You are currently viewing Co to znaczy przygotować się do porodu?

Co to znaczy przygotować się do porodu?

Odkrywaj …

   Poniżej znajdziesz listę pytań, na które warto odpowiedzieć sobie będąc w ciąży – być może odkryjesz w ten sposób, że do porodu naprawdę warto się przygotować. A jeśli już świadomie się przygotowujesz, ta lista pomoże Ci poukładać jeszcze pewne kwestie, uzupełnić to czego nie jesteś pewna, nie wiesz.

   Nie musisz zajmować się wszystkimi pytaniami na raz – masz na to 7,8 miesięcy, zakładając, że nie od razu wiedziałaś że jesteś w ciąży.

„Jakoś to będzie”

   Podejście na zasadzie „jakoś to będzie” nie jest niestety dobra drogą , a czasem jest po prostu ucieczką  przed trudnym tematem, ucieczka przed kwestiami z którymi nie chcemy być może się zmierzyć – i być może czasem warto z kimś porozmawiać. Czasem wystarczy przyjaciółka a czasem potrzeba pomocy fachowca.

   Poznanie siebie bardziej, przed porodem, zaopiekowanie się sobą, swoimi emocjami, potrzebami, lękami, zbudowanie zaufania do siebie, daje większą szansę na zrealizowanie tego dobrego scenariusza porodu. Porodu z poczuciem bezpieczeństwa, komfortu. Porodu z wykorzystaniem umiejętności rodzącej.

Zatem do dzieła 

– Czy masz konkretne wiadomości na temat fizjologicznego przebiegu ciąży, porodu i połogu?

– Czy wiesz gdzie szukać wiarygodnych, prawdziwych informacji na temat porodu, połogu, karmienia piersią, opieką nad noworodkiem ?

– Co wiesz o wykorzystaniu ruchu, oddechu, pozycji w porodzie? Czy wiesz co jest istotne w pierwszym i drugim okresie porodu?

– Czy zdajesz sobie sprawę z tego, żeby umieć wykorzystać oddech, pozycje i ruch w porodzie trzeba to powtarzać, być może  nauczyć się tego, nauczyć ciało, utrwalić w ciele aby potem swobodnie móc ze swoich umiejętności korzystać.

– Czy masz pełne zaufanie do lekarza prowadzącego ciążę?

– Czy znasz zasady suplementacji, odżywiania podczas ciąży a także po porodzie w podczas laktacji?

– Czy potrafisz wyobrazić sobie swój poród?

– Czy zastanawiałaś się kto będzie Twoim partnerem porodowym – maż, partner/partnerka, przyjaciółka, mama, doula, położna?

-Czy wybrana osoba jest przygotowana do pełnienia tej funkcji?

– Czy robisz rozeznanie, poświęcasz czas lub zamierzasz poświęcić na znalezienie odpowiedniego dla Ciebie miejsca porodu?

– Czy myślałaś o idealnym wymarzonym miejscu do porodu?

– Czy umiesz odczytać sygnały płynące z ciała np. napięcie mięśni, brzucha i czy umiesz na nie reagować – znasz pozycje, ćwiczenia oddechowe i inne sposoby pozwalające zareagować na odczucia z ciała?

– Czy znasz naturalne techniki radzenia sobie z bólem?

– Czy wiesz co oznacza medykalizacja porodu – jakie środki medyczne są podejmowane w razie potrzeby?

– Czy są u Ciebie jakieś specyficzne uwarunkowania mogące wpłynąć na przebieg porodu – czy o nich wiesz?

– Czy jesteś w stanie zaakceptować zmiany w przebiegu porodu – użycie środków medycznych, zrobienie cięcia cesarskiego?

– Czy jesteś pewna, że chcesz urodzić naturalnie czy raczej potrzebujesz jeszcze wsparcia żeby podjąć taka decyzje? A może nie chcesz a pod presja starasz się sobie wytłumaczyć, że tak to jest dla mnie najlepsza droga. ….pamiętaj, wszystko w zgodzie ze sobą

– Czy wiesz co daje Ci poczucie bezpieczeństwa?

– Czy masz swoje wypracowane metody pozwalające Ci się zrelaksować, odprężyć? Jeśli nie, czy chcesz ich poszukać, wiesz co szukać, gdzie i jak?

– Czy jest coś co budzi Twój szczególny niepokój kiedy myślisz o porodzie, o byciu mamą?

– Czy umiesz prosić o pomoc?

– Czy wiesz kto jest Twoja położna środowiskową, czy poznałaś już ta osobę?  

– Czy czytasz, zgłębiasz także temat dotyczący cięcia cesarskiego oraz połogu po cięciu cesarskim? Czy przyjmujesz 5% ryzyka, że to cięcie cesarskie się wydarzy, z jakiegoś powodu będzie konieczne? Czy masz w sobie zgodę na takie rozwiązanie?

– Czy znasz aktualne prawa pacjenta, regulacje dotyczące porodu?

 

Na podstawie „Poród naturalny” Katarzyna Oleś 

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim